Bosna a Hercegovina na kole

Katedra tělesné výchovy FF UK pořádá ve spolupráci s CK Adventura cykloturistický kurz.

Kurz je určen studentům FF UK, FSV UK, FHS UK a AVU. V případě volné kapacity se kurzu mohou zúčastnit také studenti ostatních VŠ, členové klubu Alumni a zaregistrovaní externí uživatelé služeb UK.

„Bosna a Hercegovina jsou jedním z mála míst Balkánského poloostrova, které dosud odolává rostoucímu přílivu turistů. Kulturně pestrá mozaika mísící na svém území katolictví, pravoslaví i islám je i zemí skrývající unikátní přírodní perly. Upoutají nás starobylé kamenné nekropole i tyrkysová jezera. Užijeme si pohodovou jízdu po náhorních planinách, táhlá stoupání do hor i rychlé sjezdy. Vydáme se kolem majestátních štítů pohoří Prenj a Maglić, pokocháme se pustým jezernatým pohořím Zelengora, rozsáhlými kvetoucími loukami či ostrými hřebeny Visočice a Bjelašnice. Navštívíme Sarajevo, město křesťanů, židů a muslimů, dostaneme se ke slavnému Starému mostu v Mostaru a dojedeme do nejvýše položené bosenské vesnice Lukomir. Cyklistiku zpestříme túrou v nejvyšším pohoří Maglić.“

Termín:  28. 7. – 7. 8. 2022

Sraz a odjezd: 28. 7. 2022 v odpoledních hodinách – bude upřesněno přihlášeným
Návrat: 7. 8. 2022 v odpoledních hodinách

Ubytování: hotely a horská chata
Stravování: polopenze připravovaná kuchařem CK Adventura
Doprava: hromadná – bus s vlekem na kola

Cyklotrasy: 75% asfalt, občas hladká šotolina. Vhodné pro treková i horská kola. Většina tras vede zvlněnou krajinou s velkým množstvím zajímavostí na trase.

Cena:  15.800 Kč
Zahrnuje:
– 8x ubytování v hotelu a horské chatě
– 6x polopenze a 2x snídaně
– klimatizovaný autobus, cyklovlek, místní dopravu v NP Sutjeska
– mapky a informační materiály
– pojištění léčebných výloh a storen zájezdu (limit 80 % ceny)
Nezahrnuje:
– vstupné do navštívených objektů, ochutnávky aj.
– ostatní stravování a nápoje

Přihlášky: do 30. 4. 2022 v online formuláři spolu s platbou viz pokyny níže

Počet účastníků: 18

Podmínky účasti:

1. Úhrada platby na FF 1.000,- Kč ihned po přihlášení převodem na účet FF UK nebo v hotovosti vložením do pokladny FF UK. Při platbě pečlivě vyplňujte VS – 625100478
  2. Záloha 8.000 Kč na účet CK Adventura do 30. 4. 2022, který bude poslán přihlášeným
  3. Doplatek 6.800 Kč na účet CK Adventura do 30. 5. 2022. Fakturační údaje a smlouva s CK Adventura budou zaslány účastníkům po přihlášení na webu KTV mailem.

Vedoucí: Eva Šeflová, Vratislav Chvátal

Program:
1. – 2. den:

Odjezd odpoledne, noční přejezd do Bosny. Rozjezdová etapa k Blidinjskému jezeru mezi pohořími Vran a Čvršnica (asi 36 km/500 m); Možnost náročnější varianty pohořím Vran (45 km/800 m).

3. den:

Planinou kolem Blidinjského jezera s výhledy na hory Čvršnice do pohoří Čabulja; sjezd do Mostaru (60 km/450 m).

4. den:

Pod pohořími Velež a Crvanj k vápencovému království Prenje; krasovou krajinou přes sedlo Rujiště (1100 m) do do Mostaru (63 km), prohlídka města včetně Starého mostu (variantně 60 km/550 m nebo MTB 65 km/650 m).

5. den:
Pohořím Površ a odhůřím Zelengory (NP Sutjeska), sjezd s vyhlídkou na nejvyšší pohoří Bosny a Hercegoviny Maglić a masivy Volujaku a Lebršniku (40 km).

6. den:
Pěší výlet k Trnovačku jezeru a černohorským salaším Rudinske kolibe, pro zájemce možnost výstupu na nejvyšší horu Bosny a Hercegoviny Bosanski Maglić (2386 m) (den bez kol).

7. den:

Vyhlídková jízda liduprázdným pohořím Zelengora k Jugovu a Orlovačku jezeru, sjezd do městečka Kalinovik s rakousko-uherskou pevností (50 km).

8. den:
Pohořím Treskavica k horské chatě Vrela, situované uprostřed alpinských luk a ostrých hřebenů pohoří Visočica (38 km/950 m); pro zájemce pěší výlet pod vrchol Visoke Vito; delší varianta přes pohoří Visočica (50 km).

9. den:
Starými muslimskými vesničkami v horách Visočica a Bjelašnica, kolem olympijského lyžařského areálu až do Ilidže – předměstí Sarajeva; prohlídka největší bosenské vyvěračky Vrelo Bosne a starého Římského mostu (variantně 45 km/400 m nebo MTB 62 km/800 m).

10. – 11. den:
Půldenní prohlídka Sarajeva, jednoho z nejkrásnějších hlavních měst na Balkáně; památky z dob Osmanské říše, Rakouska-Uherska, Jugoslávie i ze smutné etapy jejího rozpadu; ochutnávka pravé bosenské kávy, nákup suvenýrů na tureckém tržišti; odpolední odjezd, návrat následující den dopoledne.

Bohužel kurz je již obsazen. V případě zájmu, kontaktujte vedoucí kurzu na eva.seflova@ff.cuni.cz
Úvod > Bosna a Hercegovina na kole